Fler dömda rattfyllerister väntas välja alkolås i stället för indraget körkort i framtiden. Vid årsskiftet skärps lagen och den som åker fast får inte köra bil på minst ett år.
Att köra rattfull betyder inte alltid indraget körkort. Den 1 januari träder en ny lag i kraft som låter rattfyllerister ansöka om alkolås.
Ett år utan körkort eller ett år med alkolås i bilen, det valet ställs den som kör rattfull inför från och med 1 januari 2012. För grovt rattfylleri är villkorstiden två år. Lagändringen innebär att spärrtiden för återkallade körkort skärpts till att gälla minst ett år.
Den som begår rattfylleri får själv ansöka om att få ett körkort med villkor om alkolås. Den som dömts för drograttfylla kan inte ansöka. Eventuella böter eller fängelsestraff påverkas inte av beslutet om alkolås i stället för indraget körkort. Under villkorstiden ska regelbundna läkarbesök samt kontroller av alkolåset genomföras. Vid slutet av 2011 använde omkring 700 personer alkolås på försök. ( 2011-12-29 )