

WHO uppmärksammar trafiksäker-het som ett folkhälsoproblem
Sjuk – och hälsosektorn är en av de viktigaste aktörerna när det gäller att ta upp kampen mot trafikdöden. Det hävdar WHO i den omfattande rapport som presenteras i Stockholm, under världshälsodagen 7 april. - Det är vår förhoppning att den svenska hälsosektorn tar WHOs rekommendationer på allvar, säger Lars Nordquist verksamhetsansvarig på NTF Sörmland.

WHOs världshälsodag har haft en rad olika teman under åren, men oftast har svåra sjukdomar eller andra farsoter uppmärksammats. För första gången är temat ”Road Safety” och därmed identifierar WHO vägtransportsystemet som en bakomliggande orsak till ett av det moderna samhällets största folkhälsoproblem. 127 000 omkommer varje år på Europas vägar, globalt omkommer över 1,3 miljoner människor per år.
I Sörmlands län har 190 människor fått sätta livet till de tio senaste åren.
Sverige är det kanske mest trafiksäkra landet i världen, men vi betraktar varje enskild olycka som leder till dödsfall eller svåra skador som den katastrof det är.
 | I Sörmlands län manifesterar vi genom en inbjudan till ett seminarium för ökad trafiksäkerhet. Idag den 7 april landar inbjudan i brevlådorna hos 550 företrädare för organisationer, kommuner och näringsliv i Sörmland. Inbjudan är till det seminarium för ökad trafiksäkerhet som NTF Sörmland i samarbete med Vägverket Region Mälardalen och Länsstyrelsen arrangerar i Nyköping den 4 maj.
- Vi vill gärna manifestera, men också visa att vi kan producera ett trafiksäkrare län, säger Lars Nordquist verksamhetsansvarig på NTF Sörmland. WHOs rapport är omfattande. Den ger mycket tydliga problembilder, men pekar också ut riktningar och lösningar för att komma tillrätta med problemen. Många av förslagen är välkända för oss i Sverige och mest spännande är kanske att också WHO tydligt pekar ut ledarskapets ansvar.
Enligt WHO är hälsosektorn särskilt betydelsefull när det gäller att bekämpa trafikdöden. WHO anser att den bl a bör bli den viktigaste aktören genom att efterfråga trafiksäkerhet i alla sina transporter, i all sin upphandling, när det gäller forskning och utveckling, när det gäller att integrera trafiksäkerheten i egna och andra sektorers handlinsprogram.
- Vi vet ju att landstingen brottas med svåra ekonomiska problem, men man kan inte se trafiksäkerhet som en extra kostnad, det är en investering som ger en bra lönsamhet på sikt, säger Lars Nordquist verksamhetsansvarig på NTF Sörmland.
Uträkning har gjorts på kostnaden för en människas död i en trafikolycka. Samhällets kostnader har beräknats till ca 14 000 000 kr per död människa i trafiken. Multiplicerar vi detta med de senaste tio årens utfall i Sörmland får vi 2 660 000 000 kr. Det finns mycket pengar att tjäna på att öka trafiksäkerheten och minska trafikdöden i Sörmland.
Ytterligare frågor besvaras av Lars Nordquist NTF Sörmland 070-319 02 25
Utskriftsvänligt format
|
|
 |
|
|
 |
|
NTF Konsument hjälper dig att välja trafiksäkra produkter och tjänster.
|
|
Läs mer > |
|
|
|
 |